DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Dědictví harémů ...

Žádná data nebo nastavení...

Dědictví harémů

 

Břišní tanec se zrodil ve střední Africe před mnoha tisíci roky jako " tanec rodiček". Dodnes ženy z primitivních kmenů tančí spolu s rodičkou, tím jí dodávají odvahu a nenechávají ji v těžkých chvílích osamocenou. Rodičce se navíc tancem zmírňují porodní bolesti a urychluje porod.

Ze střední Afriky se tanec přesunul do Orientu a stal se oblíbenou zábavou žen v harému. Sultánův harém - ve zlatém věku, tedy v 17. století - čítal několik set žen, převážně otrokyň, ale i dcer poddaných náčelníků, které dostal panovník darem.Nesměly jim vyhrazenou část domu nikdy opustit, jen občas se mohly zakrytým oknem podívat na dvůr paláce.

Spousty času, které měly, trávily tak, že vyšívaly, modlily se, kouřily vodní dýmku, mazaly se mastičkami, aby byly dlouho krásné. Starší zasvěcovaly mladičká děvčata, co je při " návštěvě " u sultána čeká. A samozřejmě tančily břišní tance - pro ukrácení dlouhé chvíle, pro zmírnění ženských potíží.

Dnes dosahují vrcholového umění tanečnice v Egyptě. Bez vystoupení profesionální tanečnice se tam neobejde žádná slavnost, žádná svatba. Protože však muslimka nesmí tančit na veřejnosti, je většina špičkových břišních tanečnic původem z Ruska.
 

Rozlišení stylů tance 

                                                                                                                                                                   ... a takto se tanec rozlišuje podle stylů ...

Standartní - waltz, valčík, tango slowfox

Různé, společenské - foxtrot, polka, mazurka, čardáš, mambo, salsa a flamenco

Latinskoamerické - cha-cha, samba, rumba, paso doble a jive

Skupinové - kankán, country tance, čtverylka a česká beseda

Nepárové tance - rap, moderna, hip-hop, break dance, břišní tance a step

Etnicky dělené - tance australských domorodců, africké, indiánské, orientální, irské, romské, řecké...

Zvláštní skupina - lidové a scénické tance a balet




Blahodárný lék

Psychika - tak jako u sportu se při pohybu související s tancem v těle uvolňují endorfiny, které pomáhají euforii a pocity štěstí. Můžou se tak zmírnit deprese. Důležitý je i prvek psychosociální ( zvláště pro starší a osamělé lidi : pokud občas zajdou na tancovačku, sníží riziko, že se dostanou do úplné izolace ).

Postava - aniž si to uvědomujeme, v zápalu  tance vykonáváme v podstatě sport! Kdo se na parketu nikdy pořádně nezadýchal?! Rozhodně dochází ke zpevnění svalstva, tedy formování postava a zlepšování fyzické kondice. Přizpívá také ke správnému držení těla. Je třeba ovšem dbát na klouby a páteř - u tanců, kde se skáče, můžou být více namáhány. Není od věci se rozcvičit a používat vhodnou obuv.

Zdraví - tanec je prospěšný pro krevní oběh. A protože při něm dochází k rozproudění krve, napomáhá    i svěží a zdravé pleti.